İngiltere’de Doktorluk İmkanı

PLAB Sınavlarını başarıyla tamamlayan 80.000 Doktora İngiltere’de Doktorluk İmkanları. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Uzman Doktorlardan PLAB 1 Kursu

Eğitim Süresi

3 Ay

Haftada

3 Gün

Kurs Yeri

İstanbul

Eğitim Dili

İngilizce

PLAB Sınavına Genel Bakış

İngiltere’de Doktorluk Yapmak

PLAB (Mesleki ve Dilsel Değerlendirme Kurulu) testi, İngiltere’de uzmanlık yapmak isteyen tıp öğrenci ve mezunlarına, doğru bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlamak adına uygulanan iki aşamalı bir sınav dizisidir. Bu sınav, Avrupa Birliği dışında alınmış tıp eğitimlerinin İngiltere’de geçerliliğini test etmek adına uygulanır. Aşama 1 ve 2 adımlarını tamamlayan doktorlar mülakatlar sonrası çalışma hakkını elde ederler.

General Medical Council (Ulusal Tıp Konseyi), İngiltere’deki doktorlar için düzenleyici rolü olan bağımsız bir organizasyondur. Bu konsey, hekimlerin uzmanlığa giriş ve bunu takiben işe giriş süreçlerinde adil bir süreç işlemesi için çalışırlar. Konsey aynı zamanda, tıp eğitiminin en iyi standartlarda verilmesi için, eğitimin her aşamasına müdahale etme yetkisine sahiptir.

PLAB sınavına başvuru yapmadan önce GMC üzerinde dil yeterliliğinizi ispat etmeniz gerekir.

PLAB sınavı uzmanların tıbbi İngilizce terim bilgisini ölçmeye yöneliktir. İki aşamadan oluşur; birinci aşama İngilizce medikal dil bilgisi sınavıdır ve 1,180 adet çoktan seçmeli klinik sorulardan oluşur. Adayın tıp terimlerine hâkim olduğunu kanıtlayan yazılı sınavdır. İkinci aşama ise sözlü olarak; hastanın teşhis tanısı gibi konularda iletişimini ve pratik bilgisini ölçer. Her iki aşamayı geçerek İngiltere’de lisans başvurusunda bulunabilirsiniz.

PLAB Hazırlık Kursları Hakkında Detaylı Bilgi İçin

PLAB-1 Sınavı Hakkında

PLAB-1 sınavında, bir doktorun bir hastaya nasıl davranması gerektiğini ölçmek amacıyla yapılır. PLAB-1 sınavı, 180 çoktan seçmeli sorudan oluşur ve sınav süresi 3 saattir. Sınav sadece İngiltere’de değil aynı zamanda dünyanın birçok yerinde yapılır. Bu sınav TUS sınavından daha kolay bir sınavdır. Sınavın zorluğu ise hangi konuların çıkacağının belirsizliğidir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve sınava hazırlık kurslarımıza katılmak isterseniz ekibimiz sizi bilgilendirecektir. Tüm süreçlerde yanınızda olmaktan mutluluk duyacağız.

PLAB Hazırlık Kursları Hakkında Detaylı Bilgi İçin

PLAB Sınavına Genel Bakış

PLAB-2 Sınavı Hakkında

PLAB-2, 15 istasyon, 3 dinlenme istasyonu olan bir uygulamalı sınavdır.. PLAB-2, Manchester şehrinde gerçekleştiriliyor. Her istasyonun içerisinde bir uzman ve vaka için bir oyuncu bulunmaktadır. Bu istasyonların önünde sizi içerde ne beklediğine dair bir bilgi, senaryo yazılı olacaktır. Sadece vaka bilgisi değil İngilizce yeterliliği de sınanıyor. Farklı aksanlara karşı tepkiniz, sinirli hasta / hasta yakınına karşı tavrınız ölçülüyor. Sınavı geçmek için en az 11 istasyonu ve puan olarak da
ortalamayı geçmeniz, bu iki şartı da yerine getirmeniz bekleniyor.

Türkiye’deki uzman ekibimiz sizleri sınavlara hazırlıyor. Sizde indirimli tekliflerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm merak ettiklerinizi ekibimiz yanıtlamaktan mutluluk duyacaktır.

MRCP/MRCS/MRCGP

MRCP/MRCS/MRCGP ise İngiltere’de tıp alanında kariyer yapmak isteyen her doktorun vermesi gereken üç aşamalı sınavdan oluşan bir diploma. Üç sınavı da geçip bu diplomaya sahip olunca adınızın yanında sahip olduğunuz diploma ismi yazıyor, bu da bir nevi kalite kontrolü görevi
görüyor. Dünyanın her yerinde alanında yetkin bir doktor olduğunuzu kanıtlıyor. İlk iki sınav yazılı, üçüncü sınav (PACES) ise PLAB 2 sınavı gibi ama daha detaylı yapılan OSCE usülü bir sınav. Eğer dahili alanlarda uzmanlık yapmak isterseniz iş başvurularını yaparken MRCP sınavlarını,
cerrahi isterseniz MRCS sınavlarını, aile hekimi yani GP olmak isterseniz MRCGP sınavlarını vermeniz bekleniyor. Acil tıp için de MRCEM ayrıca sınavları yapılmaya başlandı ancak MRCP de kabul ediliyor. Bu diploma İngiltere’de kariyer yapmanız için çok önemli olacaktır. 

Bu yüzden Türkiye’deyken ilk sınava başvurup bir an önce hazırlanmaya başlamanız gerekir. Bu sınav PLAB 1’den çok daha zor olsa da  TUS’tan kolaydır.  3-6 aylık sıkı bir çalışma gerekir. 

Vize Süreçleri

Vize konusuna gelecek olursak vize başvurularını dikkatli yapmanız lazım, yoksa konsolosluktan red yiyebiliyorsunuz. PLAB sınavlarına girmek istiyorsanız PLAB sınavı kategorisini seçmeniz ve başvuru onay e-postasını istenen belgeler arasında göstermeniz gerekli. 6 aylık standard visit
visa’ya sahip olacaksınız ve bu vize tipi ile clinical attachment yapabilir, yani gözlemci olarak da hastanelerde bulunabilirsiniz. Yalnız clinical attachment için ülkeye geleceğinizi belirttiyseniz yanına gideceğiniz uzman doktordan “non paid observer” olacağınızı belirten bir “offer letter”
temin etmeniz de gerekli. Vize başvuruları ortalama 2 hafta içinde sonuçlanıyor. GMC registrationa sahip olup iş teklifi aldıktan sonra da hastanenin bağlı olduğu kurumun (trust) size sağlayacağı Certificate of Sponsorship (CoS) ile tier 2 work permit’e başvurmanız gerekiyor. Bunu Türkiye’den yapacaksanız ve ortalama 8 haftalık işlem süresi var ancak daha kısa da sürebilir. Bu iş vizesi size 1 yıllık çalışma hakkı veriyor, her yılın ardından
işyerinizle kontrat yenileyip vizenizi de uzatmanız gerekli. Vize uzatmayı İngiltere’de yapabilirsiniz. Eğer 5 yılı tamamlarsanız permanent residency için başvurabilir, 1 sene daha geçtikten sonra da vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Vize başvuru süreçlerinde sizlere ekibimiz yardımcı olacaktır.

PLAB Hazırlık Kurslarımız Hakkında Detaylı Bilgi İçin;