İçeriğe geç

USMLE Hakkında

USMLE yani "United States Medical Licensing Examination", ABD'de medikal doktorluk yapmak isteyen herkesin (Amerika Birleşik Devletleri sınırları içindeki tıp fakültelerinden mezun olanlar dahil) girmekle yükümlü olduğu 3 aşamalı sınavdır.

Amerikan Doktorlardan USMLE Kursları

Kurs Süresi

5 Ay

Haftada

3 Gün

Kurs Yeri

online - canlı

usmleabout

USMLE Sınavı Nedir?

Amerika’da Doktorluk İmkanı

“United States Medical Licensing Examination” ABD’de doktorluk yapabilmek için gerekli eyalet lisanslarına başvuru için gerekli bir sınavlar dizisinin genel adıdır. USMLE Step 1, USMLE Step 2 CK ve USMLE Step 2 CS sınavlarını geçerek ABD’de uzmanlık yoluna girilebilir. USMLE Step 3 sınavı ise uzmanlık yoluna girmek için değil,”tam” lisans başvurusu yapmak için gereklidir. Tam lisans alan hekimler, bazı eyaletlerde H-1 vizesine başvurabilirler.

İlk 2 sınav Ankara’da, üçüncü sınav ise Amerika’da dır. İlk iki sınava tıp öğrencisiyken de girilebilir. Üçüncü sınav olan step 2-CS önceden istenilen TOEFL ın yerini almış ve sizin hem klinik yeteneğinizi hem de İngilizcenizi ölçmektedir.

Başarılı bir sınav süreci geçirmeniz için indirimli hazırlık kurslarımızdan katılarak ilk adımı atabilirsiniz.

Usmle Hazırlık Kursları Hakkında Detaylı Bilgi İçin

USMLE Sınavı Aşamaları

USMLE Step 1 Sınavı, temel tıp bilimlerinin test edildiği, içeriği Amerika Birleşik Devleri sınırları içinde bulunan tıp fakülteleri öğretim üyeleri tarafından sağlanan sorulardan oluşan bir sınavdır. USMLE 1. basamak sınavı, tüm USMLE sınavlarının ilkidir ve ECFMG sertifikası’nın gerekliliklerinden biridir ve içeriğinden NBME kuruluşu sorumludur.

USMLE Step 2 CK (Clinical Knowledge) sınavı, klinik bilimlerin test edildiği, içeriği Amerika Birleşik Devletleri sınırları içindeki tıp fakülteleri öğretim üyeleri tarafından hazırlanan bir sınavdır. USMLE Step 2 CK sınavı, tüm USMLE sınavlarından ikincisidir ve kendi içinde de iki kısma ayrılmaktadır. Step 2 sınavının ilk kısmı klinik bilgileri sınayan sadece teorik bir sınav iken, Step 2 CS (Clinical Skills), klinik bilgilerin pratik uygulanmasını (hasta muayenesi gibi) sınayan teorik ve pratik bilgileri beraber sınayan bir sınavdır. Step 2 CK, teorik sınavı, en genel açıdan, hastalıkların mekanizmalarını, etyoloji, patofizyoloji ve tedavi modalitelerini içermektedir.

USMLE Step 2 CS (Clinical Skills) sınavı, USMLE Step 2 diye tarif edilen 2. basamak USMLE sınavlarının 2.basamağıdır. Bu sınav ilk basamak olan Step 2 CK sınavına ek olarak pratik uygulamaların test edildiği bir sınavdır. Bu sınav Amerika Birleşik Devletleri’nde Los Angeles (CA), Chicago (IL), Philadelphia (PA), Atlanta (GA) ve Houston (TX) olmak üzere belirlenmiş 5 ayrı merkezde uygulanır.

3. Adım, ayakta tedavi ortamlarında hasta yönetimine vurgu yaparak, denetimsiz tıp uygulaması için gerekli olan tıbbi bilgi ve biyomedikal ve klinik bilim anlayışını uygulayıp uygulayamayacağınızı değerlendirir. USMLE dizisindeki son sınavdır ve denetim olmaksızın tıp uygulama ruhsatı alınmasını sağlar.

usmlestep

İndirimli Hazırlık Kurslarımızdan Yararlanmak İçin;

USMLE Hakkında Bilgiler

BAŞVURU FORMU

İletişim Bilgileri

Telefon

+90 212 211 44 34

Mobil

+90 546 157 40 59

Adres

Fulya Mahallesi Akıncı Bayırı Sokak No:28 Kat:4 Şişli-İstanbul-Türkiye