Almanya’da Doktorluk İmkanı

Almanya’da doktorluk hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Almanya’da Doktorluğa Genel Bakış

Almanca dil becerilerini kazanmak, Almanya’da çalışmanın çok önemli bir parçasıdır. Alman olmayan doktorların Alman hastanelerinde, kliniklerinde ve tıbbi uygulamalarda yer almak için izlemesi gereken adımlar mevcuttur. Bu adımlar aşağıdaki gibidir;

1. adım: Alman dilini öğrenmek
ZERTİFİKAT B2: Yabancı dil olarak Almanca sertifikası,
Almanya’da doktor olarak çalışmaya hazır olmak için, sadece gerekli dil becerilerine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Başvuru sırasında tanınmış bir dil okulundan (Avrupa Referans Çerçevesi – CEFR’ye göre) ZERTİFİKAT B2 (Almanca B2 sertifikası) almanız gerekecektir.

İndirimli Hazırlık Kurslarımızdan Yararlanmak İçin;

Almanya’da Doktorluk Başvuru Süreci

2. Adım: Başvurunun onay için sunulması
Doktorlar dil sertifikası sonrası, tıp diplomalarının tanınmasını sağlamak zorundadırlar. Bunun için ilk muhatap genellikle doktorun başlangıçta çalışmak istediği Federal Devlet için onay makamıdır. (‘Approbationsbehörde’).
Belirtilen belgeler elinize geçer geçmez posta ile ilgili devlet dairesine göndermeniz gerekiyor. Ancak belgeleri göndermeden önce, belgelerinizin eksiksiz olup olmadığını kontrol etmeniz ve ilgili hükümetin talimatlarını doğru bir şekilde takip edip etmediğinizi kontrol etmeniz gerekir.
Gerekli belgeler:
1. Derece sertifikası
2. Transkript sertifikası
3. Polis izni belgesi veya İyi Durum Belgesi (‘Unbedenklichkeitsbescheinigung’) olarak adlandırılır.

3. Adım: Kenntnisprüfung’u geçmek
3. bir ülkeden gelen doktorların Alman standartlarına uymayan eğitim içeriğine sahip olduğu tespit edildi. Bu doktorlar daha sonra tıpta bir Kenntnisprüfung sınavını geçmek zorundadır.

İndirimli Hazırlık Kurslarımızdan Yararlanmak İçin;